STRONA GŁÓWNAPAMIĘĆPamięćSpotkanie z prof. Shimonem Redlichem

Spotkanie z prof. Shimonem Redlichem

Shimon RedlichW dniu 13.05.2008 roku w Instytucie Europeistyki UJ odbył się wykład Profesora Shimona Redlicha, historyka z Ben-Gurion University of the Negev w Izraelu pt. „Autobiografia w kontekście historycznym. Jak pisałem Razem i Osobno. Polacy, Żydzi i Ukraińcy w Brzeżanach. 1919 - 1945" Książka Shimona Redlicha Razem i Osobno. Polacy, Żydzi i Ukraińcy w Brzeżanach, 1919-1945 (Wydawnictwo Pogranicze, 2002, II wyd. 2008) opowiada o współistnieniu trzech grup, różniących się etnicznością, religią i kulturą, w małym kresowym miasteczku, Brzeżanach, które przerwała wojna i Zagłada.

Autor przywołuje swoje wspomnienia z dzieciństwa, nie zaniedbując jednak swojej powinności jako historyka, skrzętnie dokumentując fakty i sięgając do archiwów. Razem i Osobno obrazuje zbiorową pamięć trzech narodów i życie społeczności, która przestała istnieć. Po wykładzie odbyła się dyskusja panelowa z udziałem dra hab. prof. UR Wacława Wierzbieńca, prodziekana Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dra Sławomira Kapralskiego, wykładowcy Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Moderatorem dyskusji była dr Edyta Gawron z Katedry Judaistyki UJ w Krakowie.