STRONA GŁÓWNAEDUKACJAKURSYKurs "Aspekty Holokaustu"

Kurs "Aspekty Holokaustu"

Wolf KeiserKursy w CBH prowadzone są przez pracowników UJ, współpracowników, a także przez zagranicznych gości. Jednym z nich był dr Wolf Kaiser, Dyrektor ds. Edukacji Domu Konferencji Wannsee w Berlinie, który na przełomie maja i czerwca 2008 r. prowadził 30 godzinny kurs pt. „Aspekty Holokaustu”. Podczas zajęć poruszana była zarówno tematyka historyczna pokazująca w sposób chronologiczny Zagładę (polityka Hitlera, getta, obozy, prześladowcy i ofiary), jak i kwestie dotyczące jej upamiętnienia oraz postrzegania Holokaustu przez różne grupy społeczne i narodowe (oral history, wspomnienia Ocalonych, muzea i pomniki Holokaustu).

Kurs miał charakter interakcyjny, studenci byli zobligowani do czynnego udziału w zajęciach, ich zadaniem było przygotowanie wybranych tekstów źródłowych oraz przedstawienie własnej opinii podczas dyskusji nad poszczególnymi zagadnieniami. W związku z dużym zainteresowaniem kursem rozważana jest możliwość zorganizowania cyklicznych kursów we współpracy z Domem Konferencji Wannsee, miejscem pamięci i centrum edukacji, które koncentruje się na organizowaniu specjalistycznych seminariów zawodowych dla uczniów, nauczycieli, pracowników administracji publicznej oraz pracowników sektora prywatnego.