STRONA GŁÓWNAPUBLIKACJEPamięć - Świadomość - Odpowiedzialność

Pamięć - Świadomość - Odpowiedzialność

OkładkaWydawca: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Oświęcim 2008

Wersja polsko-angielska

Redakcja: Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, Krystyna Oleksy

Redakcja wersji angielskiej: Michael Jacobs

403 s., 24 x 17 cm

ISBN: 978-83-60210-64-2


Na konferencję przybyli byli więźniowie obozu oraz największe autorytety światowe w dziedzinie badań nad Holokaustem, ludobójstwem oraz totalitaryzmem i jego skutkami. Fot. Bartosz Bartyzel Na konferencję przybyli byli więźniowie obozu oraz największe autorytety światowe w dziedzinie badań nad Holokaustem, ludobójstwem oraz totalitaryzmem i jego skutkami. Debata, którą podjęli, dotyczyła refleksji nad pytaniami o przyszłe kierunki działań Muzeum w kontekście wyzwań i zagrożeń współczesnego świata. W dyskusji wzięli udział m.in.: Władysław Bartoszewski, Yehuda Bauer, Zygmunt Bauman, Halina Birenbaum, Israel Gutman, Romani Rose, Elie Wiesel oraz Stefan Wilkanowicz. Wydana przez MCEAH książka jest jej wiernym zapisem.

Uczestnicy konferencji zastanawiali się, w jaki sposób historia Auschwitz może być włączona we wspólną historię – bez tworzenia podziałów. Dzielili się również swoim doświadczeniem, odpowiadając na pytanie, jak można przekazywać coraz bardziej oddalającą się prawdę o Auschwitz kolejnym pokoleniom, uwzględniając charakter miejsca pamięci i nie niszcząc jego autentyzmu.

Byli więźniowie podczas konferencji Pamięć — Świadomość — Odpowiedzialność. Fot. Lidia Foryciarz Polsko-angielska publikacja podzielona została m.in. na panele tematyczne: Pamięć świadków historii, Pamięć pokoleń, Świadomość, Odpowiedzialność, Wyzwania współczesności, Przyszłość – Muzea i Miejsca Pamięci, Przyszłość – Centra Edukacji oraz wzbogacona o biogramy uczestników konferencji.

Elie Wiesel powiedział w swoim wystąpieniu: „budynki mogą zostać zburzone, a słowa pozostaną". Słowa wypowiedziane podczas konferencji, w formie referatów, prezentacji, wspomnień i dyskusji; usłyszane właśnie tutaj, w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady i obozie koncentracyjnym. Dla Jonathana Webera głos z Auschwitz jest głosem o niezwykłej sile. Dlatego warto było ten głos zapisać i przekazać innym, w postaci książki.

Publikacja jest do nabycia w księgarni internetowej Muzeum Auschwitz.