STRONA GŁÓWNAPAMIĘĆPamięćSpotkanie z Yean-Yves Potel’em

Spotkanie z Yean-Yves Potel’em

Dnia 9 grudnia 2010 roku w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (Jewish Community Centre of Krakow ) przy ul. Miodowej 24 odbył się panel dyskusyjny dotyczący polskiego wydania książki „Koniec niewinności”  Jean-Yves Potel’a.


Jean-Yves Potel – francuski publicysta, polonofil, dyplomata, autor kilkunastu książek. W latach 2001-2005 pracował jako attaché kulturalny przy Ambasadzie Francji w Warszawie.

W panelu udział wzięli:
- Jean-Yves Potel, autor,
- Henryk Woźniakowski, prezes Wydawnictwa Znak,
- dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, dyrektor Centrum Badań Holokaustu UJ w Krakowie
- dr Bartosz Kwieciński, Centrum Badań Holokaustu UJ w Krakowie

{gallery cols=3 rows=2}aktualnosci/potel{/gallery}

Nota od wydawcy (Znak):

Żydowska przeszłość Polski i pamięć o Holokauście wciąż są przyczyną rozmów i kłótni!
Zrujnowana podczas drugiej wojny światowej Polska posiada szczególny status w żydowskiej pamięci o Zagładzie i historii Holokaustu. Od kilkunastu lat dzięki wolności słowa i dostępowi do archiwów możliwy jest krytyczny powrót do tej epoki. Historycy, dziennikarze i artyści nieustannie otwierają kolejne drzwi, za którymi aż roi się od mniej lub bardziej niewygodnych pytań. Festiwale, prasa, programy radiowe i telewizyjne oddziałują na młode pokolenie. Ożywa mała społeczność żydowska. Jednocześnie coraz większą rolę odgrywa polityka historyczna, a sama historia bywa nadużywana.
Jean-Yves Potel podczas pracy w ambasadzie Francji w Warszawie poznał osoby starające się odkryć, poznać i upamiętnić zamazaną żydowską przeszłość w polskich miastach i miasteczkach. Starał się zrozumieć ich motywacje oraz podejmowane działania.
Celem Końca niewinności jest przedstawić tę pracę polskiego społeczeństwa nad sobą i swoją przeszłością. Niczym w zapiskach z podróży po Warszawie, Krakowie czy Lublinie autor przywołuje miejsca pamięci, rozmowy portretujące głównych aktorów odrodzenia oraz dzieli się własnymi refleksjami o tej wywołującej tak wielkie emocje części historii Polski.