STRONA GŁÓWNABADANIABADANIA POSTAW

Badanie postaw wobec Żydów, Holokaustu i pamięci o Holokauście wśród młodzieży polskiej

Wieloletni projekt badawczy Centrum o zasięgu ogólnopolskim, rozpoczęty jesienią 2008 r., dotyczy „Badania antysemityzmu i postaw wobec Holokaustu wśród młodzieży polskiej”. Jest to projekt z komponentem edukacyjnym, realizowany we współpracy z instytucjami akademickimi i organizacjami pozarządowymi. Celem projektu jest diagnoza obecnych postaw młodzieży polskiej wobec Żydów i Holokaustu oraz analiza działań obywatelskich odnoszących się do pamięci o Holokauście.

Pierwsza część projektu dotyczy badania zmian w postawach młodych ludzi oraz w porównaniu z podobnymi badaniami przeprowadzonymi wśród młodzieży dziesięć lat wcześniej. Druga część projektu zakłada pogłębioną analizę programów edukacyjnych w polskich szkołach oraz organizacjach pozarządowych.


Spotkanie młodzieży w Kielcach

Dnia 21.10.2009 r. w Kielcach odbyło się spotkanie młodzieży polskiej i izraelskiej. W spotkaniu brali udział uczniowie z XI LO im. K.I.Gałczyńskiego i Gimnazjum Integracyjnego nr 4 im. Jana Karskiego w Kielcach oraz uczniowie z Ort Grinberg Kiryat Tivon w Izraelu. Podczas spotkania członkowie zespołu CBH oraz Pracowni Badań Jakościowych CEM przeprowadzili obserwację uczestniczącą w ramach projektu "Badanie postaw młodzieży wobec Żydów i Holokaustu". Zamieszczamy fotorelację z tego wydarzenia.

Więcej…

 

"Listy do Henia" - fotoreportaż

Od 2005 roku w związku z obchodzonym w Polsce 19 kwietnia „Dniem Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciw ludzkości” Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” organizuje działanie artystyczno-edukacyjne „Listy do Henia”.
W tym dniu mieszkańcy Lublina wysyłają listy do Henia Żytomirskiego - żydowskiego chłopca urodzonego w 1933 roku w Lublinie i zgładzonego przez hitlerowców prawdopodobnie w listopadzie 1942 roku.

Więcej…