STRONA GŁÓWNAPAMIĘĆ

Pamięć


Memorial de la Shoah – fotorelacja

Memorial de la Shoah – fotorelacja

Memorial de la Shoah to paryska instytucja zajmująca się upamiętnieniem Holokaustu poprzez archiwizację materiałów, działalność badawczą i edukacyjną. Memorial de la Shoah to także bogata ekspozycja muzealna dotycząca Zagłady europejskich Żydów.

Więcej: www.memorialdelashoah.org

Więcej…

 

Spotkanie z Yean-Yves Potel’em

Dnia 9 grudnia 2010 roku w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (Jewish Community Centre of Krakow ) przy ul. Miodowej 24 odbył się panel dyskusyjny dotyczący polskiego wydania książki „Koniec niewinności”  Jean-Yves Potel’a.

Więcej…

 

Otwarcie roku akademickiego 2010/2011: wykład Tomasza Toivi Blatta

 

Dnia 11 października 2010 odbyło się uroczyste otwarcie roku akademickiego 2010/2011 w Centrum Badań Holokaustu UJ (CBH UJ). Gościem honorowym był Tomasz Toivi Blatt, uczestnik głośnego powstania więźniów w obozie zagłady w Sobiborze. Wygłosił wykład ilustrowany fragmentami filmu "Ucieczka z Sobiboru". Krótkie przemówienia wygłosili: Profesor dr hab. Michał du Vall, Prorektor UJ; Profesor dr hab. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz, Przewodniczący Rady Naukowej CBH UJ oraz Doktor Jolanta Ambrosewicz – Jacobs, Dyrektor CBH UJ. W uroczystości uczestniczył również Prorektor UJ Profesor dr hab. Andrzej Mania.

 

Więcej…

 

"Co wiemy o Holokauście?" - audycja radiowa

Co młodzi Polacy, Brytyjczycy i Szwedzi wiedzą o obozach Zagłady i Shoah? W jaki sposób wiedza o Holokauście powinna być przekazywana? Jakie są wyniki najnowszych badań i co sami młodzi ludzie sądzą o wizytach w miejscach pamięci? W związku z 65. rocznicą wyzwolenia nazistowskiego obozu w Auschwitz-Birkenau na te i inne pytania odpowiedzi szukała dziennikarka Magdalena Skajewska.

„Co wiemy o Holokauście”- audycja radiowa Polskiego Radia dla Zagranicy (27.01.2010 r.).

 

Spotkanie młodzieży w Kłobucku

W ramach projektu Haverim-Przyjaciele dnia 15.10.2010 roku w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku odbyło się kolejne spotkanie młodzieży polsko-izraelskiej. W tym roku warsztaty wsparli Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Kancelaria Prof. Władysława Bartoszewskiego.

Więcej…

 

Videokonferencja z Prof. Yehudą Bauerem

Dnia 13.10.2010 r. o godzinie 12:00 w Konsulacie USA w Krakowie odbyła się videokonferencja z udziałem Prof. Yehudy Bauera. Profesor wygłosił wykład pt. The Holocaust and Genocide. Organizatorami wydarzenia byli Centrum Badań Holokaustu UJ, Instytut Europeistyki UJ oraz Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem.

Więcej…

 

Życie Żydów w Polsce

Jewish Life In Poland

Przysłane z Izraela

Autor nieznany

Życie Żydów w Polsce

 

 

 

Stories on Geographies - European Participatory Geoblog of Memory

W CBH UJ realizowane są także projekty edukacyjne związane z pamięcią, we współpracy z instytucjami krajowymi i zagranicznymi. Projekt „Stories on Geographies – European Participatory Geoblog of Memory” (www.storiesongeographies.eu) został zapoczątkowany przez Stowarzyszenie Acmos z Turynu, promujące aktywność obywatelską i zaangażowanie społeczne młodzieży. Jednym z głównych jego założeń jest zachęcenie młodych ludzi – poprzez nowe technologie – do zainteresowania przeszłością swojej miejscowości, miasta czy regionu.

Więcej…