STRONA GŁÓWNAPAMIĘĆ

Pamięć


Centropa

Centropa to wyjątkowy projekt ożywiający świat środkowo i wschodnioeuropejskich Żydów dzięki połączeniu historii mówionej i pamiątek wizualnych. Na potrzeby projektu przeprowadzono wywiady z niemal 1400 Żydami z Europy oraz zebrano pamiątki, takie jak zdjęcia czy dokumenty rodzinne. Są one redagowane, a następnie włączane do archiwum projektu na stronie www.centropa.org, gdzie tworzą wyjątkowe, nowoczesne i interaktywne muzeum on-line, który poprzez osobiste historie ludzi przybliża kulturę i historię Żydów w XX wieku w Europie Środkowowschodniej.

Więcej…

 

Holokaust w polskim filmie

Andrzej WajdaOd momentu swojego powstania Centrum zorganizowało wiele spotkań z profesorami, wykładowcami, dyplomatami, autorami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Szczególnym wydarzeniem był pokaz filmów o Holokauście połączony ze spotkaniem z Andrzejem Wajdą, zorganizowany w dniu 12.03.2008 r. dla uczczenia 65. rocznicy likwidacji krakowskiego getta. Spotkanie to zgromadziło w Zamku w Przegorzałach tłum studentów i dorosłych pragnących wziąć udział w dyskusji z Mistrzem polskiego kina. Andrzej Wajda opowiadał o trudnościach i dylematach podczas kręcenia swoich filmów, a także o tym, jak różnie jego filmy były odbierane, np. „Korczak” we Francji.

 

Spotkanie z prof. Shimonem Redlichem

Shimon RedlichW dniu 13.05.2008 roku w Instytucie Europeistyki UJ odbył się wykład Profesora Shimona Redlicha, historyka z Ben-Gurion University of the Negev w Izraelu pt. „Autobiografia w kontekście historycznym. Jak pisałem Razem i Osobno. Polacy, Żydzi i Ukraińcy w Brzeżanach. 1919 - 1945" Książka Shimona Redlicha Razem i Osobno. Polacy, Żydzi i Ukraińcy w Brzeżanach, 1919-1945 (Wydawnictwo Pogranicze, 2002, II wyd. 2008) opowiada o współistnieniu trzech grup, różniących się etnicznością, religią i kulturą, w małym kresowym miasteczku, Brzeżanach, które przerwała wojna i Zagłada.

Więcej…

 

Spotkanie z Ocalonymi w 65. rocznicę likwidacji getta krakowskiego

Marsz Pamięci - plakat Centrum Badań Holokaustu UJ włączyło się w program obchodów 65. rocznicy likwidacji getta krakowskiego także poprzez zorganizowanie dyskusji panelowej pt. „Przeszłość- Przyszłość. Pamięć o Żydach krakowskich”, która odbyła się w Zamku w Przegorzałach w dniu 15.03.2008 o godz. 16.00. W spotkaniu wzięli udział: prof. David M. Crowe, autor biografii Oscara Schindlera: „Oskar Schindler: The Untold Account of His Life, Wartime Activities, and the True Story Behind The List", prof. dr hab. Maria Orwid, pionierka badań nad skutkami przeżyć z okresu Zagłady, prof. dr hab. Aleksander Skotnicki, autor książki "Oskar Schindler w oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów", Katarzyna Zimmerer, autorka książki „Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie 1939-1945” oraz Robert Gądek z Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Więcej…